Kompleksowa renowacja Jeep Wrangler YJ

Jeep Wrangler o oznaczeniu YJ, następca legendarnego CJ-ota, produkowany był w latach 1987-1995. Obecnie jest ich coraz mniej na rynku , a wiele z dostępnych egzemplarzy posiada znaczne zniszczenia na skutek postępującej korozji i „naturalnego”zużycia. Ocalone pojazdy, poddane odbudowie będą coraz bardziej zyskiwały na wartości. Jeden z nich trafił do naszej siedziby na kompleksowe prace renowacyjne.

Dane pojazdu
  • Rok produkcji: 1994
  • Pojemność: 2.5 benzyna
Założenia projektowe
  • zachowanie fabrycznego wyglądu
  • odbudowa i konserwacja ramy pojazdu
  • zabezpieczenie antykorozyjne podłogi
  • przywrócenie dobrego stanu mechanicznego

Właściciele pojazdu, sympatyzujący z marką Jeep, weszli w posiadanie opisywanego egzemplarza dwa lata przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac. Wrangler zakupiony został z dodatkowym wyposażeniem w postaci wyciągarki off road, umieszczonej na fabrycznym zderzaku, jednakże fabryczne zawieszenie i asfaltowe opony zdradzały, iż Jeep nie jest użytkowany w terenie.

W codziennym użytkowaniu YJ spisywał sie dobrze, ale Właścicieli zaczęła martwic postępująca korozja. Postanowili znaleźć profesjonalny warsztat, który przeprowadziłby prace konserwacyjne ramy i podwozia, prace mechaniczne i renowację w duchu fabrycznego wyglądu.

Jeep trafił do naszego warsztatu w ręce specjalistów od renowacji. Przystąpiliśmy do prac według umówionego zakresu. Całe nadwozie, wraz ze wszystkimi elementami wnętrza pojazdu zostało zdemontowane z ramy. Wszystkie elementy karoserii- drzwi, maska, nadkola zostały zdemontowane z „budy”.

Po oględzinach ramy okazało sie, iż wymaga ona częściowej odbudowy. Niektóre miejsca były na tyle skorodowane, iż wymagały całkowitego zastąpienia nowymi elementami. Po naprawie, poddaliśmy ramę zabiegom antykorozyjnym- najpierw została oczyszczona z rdzy mechanicznie, następnie chemicznie. Tak przygotowana konstrukcja została w całości ocynkowana ogniowo, następnie zapodkładowana i zabezpieczona poliuretanowymi Line-X.

Zakres prac przewidywał także zakonserwowanie podłogi pojazdu od zewnątrz i wewnątrz. Niestety podczas demontażu odnajdywaliśmy kolejne, olbrzymie ogniska korozji i ubytki w karoserii. Zapadła decyzja o kompleksowym remoncie nadwozia.

Przy przeprowadzeniu prac blacharskich usunięte zostały wszystkie ogniska rdzy i ubytki, a karoseria przygotowana do lakierowania. Nowa powłoka lakiernicza w fabrycznym kolorze została wypolerowana i zabezpieczona powłokami ceramicznymi.

Podłogę pojazdu zabezpieczyliśmy antykorozyjnie od zewnątrz i wewnątrz poliuretanową powłoką Line-X. Powłoki poliuretanowe, z uwagi na swoje właściwości fizyko-chemiczne, są najtrwalszą obecnie znaną metodą zabezpieczania. Ich aplikacja odbywa sie przy pomocy specjalnego agregatu, na gorąco pod ciśnieniem, a powłoki aplikowane są w grubości ok. 2-3 mm. Nasza firma od lat specjalizuje sie w tej technologii.

Elementy układu napędowego i zawieszenia zostały poddane odnowieniu- piaskowaniu, czyszczeniu chemicznemu, a następnie zabezpieczone powłokami uretanowymi Raptor w kolorze czarnym.

Zregenerowany elementy układu hamulcowego zostały polakierowane na kolor czerwony.

Po przywróceniu dobrej kondycji poszczególnych podzespołów przyszła pora na mozolny montaż. Z montowanych pieczołowicie części powoli wyłaniał sie nowy obraz YJ-ota. Odnowione i polakierowane proszkowo mocowania, klamki i uchwyty wracały na swoje miejsce.

Na orurowanie stanowiące konstrukcje pod soft top zamówiliśmy nowy zestaw materiałowych osłon, a hard top został polakierowany powłokami Raptor w kolorze czarnym. Tą samą technologią zostały polakierowane także lusterka pojazdu, plastikowe progi, poszerzenia nadkoli oraz zderzaki stalowe.

Oryginalne felgi pojazdu zostały wypiaskowane i polakierowane proszkowo na kolor srebrny, zgodnie z oryginałem, następnie zamontowaliśmy opony w bieżnikiem AT w fabrycznym rozmiarze.

We wnętrzu pojazdu została poprowadzona nowa instalacja elektryczna dodatkowego oświetlenia, zamontowaliśmy również autoalarm z odcięciem zapłonu.